


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 14.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 500 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 240 mV |
| Line Regulation | 100 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 77
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76345
Ext.Price$0.76345
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76345 | $0.76345 |
| 10 | $0.55400 | $5.54000 |
| 25 | $0.50099 | $12.52475 |
| 50 | $0.47148 | $23.57400 |
| 100 | $0.44371 | $44.37100 |
| 300 | $0.42134 | $126.40200 |
| 500 | $0.40010 | $200.05000 |
| 1000 | $0.38643 | $386.43000 |
| 3000 | $0.36983 | $1109.49000 |
| 5000 | $0.35394 | $1769.70000 |
